Badanie EKG wysiłkowe nazywane także próbą wysiłkową, polega na ocenie pracy serca pod wpływem zwiększonego obciążenia fizycznego. Jest ono wykonywane u osób z podejrzeniem zaburzeń rytmu serca, ale także u osób uprawiających czynnie sport, w celu wykluczenia wad serca. Próba wysiłkowa pozwala ocenić kondycję serca u chorych z chorobą wieńcową czy po przebytych zawałach, a przede wszystkim ułatwia dobranie odpowiedniego rodzaju aktywności fizycznej i rehabilitacji.
Przygotowanie do badania wysiłkowego
1. Na 12 godzin przed badaniem nie należy wykonywać intensywnych wysiłków fizycznych.
2. Badania nie wykonujemy ani na czczo, ani bezpośrednio po posiłku. Dlatego lekki posiłek powinien być spożyty ok 2-3 godz. przed badaniem.
3. W dniu badania należy wstrzymać się od picia kawy, mocnej herbaty, czy też od palenia tytoniu.
4. Na badanie należy zabrać ze sobą luźne, wygodne ubranie oraz wiązane obuwie, najlepiej sportowe. Ubranie powinno być tak dobrane, by pacjent mógł się swobodnie rozebrać do pasa w celu przyklejenia elektrod do skóry klatki piersiowej w okolicy mostka. Kobiety wykonują badanie w staniku.
5. W dniu badania pacjent przyjmuje wszystkie leki, które standardowo zażywa (o ile kierujący na badanie lekarz nie zadecyduje inaczej). Jednocześnie na badanie przynosimy listę przyjmowanych na stałe leków.
6. Badania nie wykonujemy w trakcie infekcji, dlatego w razie wystąpienia bólu gardła, podwyższonej temperatury, kaszlu lub kataru prosimy nie przychodzić na badanie tylko od razu telefonicznie przełożyć jego termin.
Na czym polega badanie?
Badanie trwa około 20-30 minut. Podczas testu wysiłkowego pacjent chodzi po bieżni ruchomej lub rzadziej pedałuje na rowerze stacjonarnym (ergometrze rowerowym). Badanie na bieżni rozpoczyna się od powolnego spaceru, podczas którego stopniowo zwiększają się prędkość i kąt nachylenia bieżni. Co kilka minut mierzone jest ciśnienie tętnicze krwi.
Badania nie można przeprowadzać u osób z problemami w poruszaniu się (np. z zaawansowaną choroba zwyrodnieniową stawów czy z niedowładem kończyn dolnych). Ponadto badanie ma ograniczoną przydatność u osób z tzw. blokiem lewej odnogi pęczka Hisa (LBBB) oraz z rozrusznikiem serca.
Przebieg badania
W Prywatnej Leczicy Cetus badania odbywają się na bieżni lub na rowerze stacjonarnym. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, ustala maksymalną bezpieczną częstotliwość pracy serca podczas badania.
W trakcie trwania badania EKG wysiłkowego do ciała pacjenta przyklejone są specjale elektordy. Wraz z upływem czasu pacjent pokonuje coraz większe obciążenia, aż do osiągniecia maksymalnej częstotliwość rytmu serca.
Interpetacja wyniku
Dzięki EKG wysiłkowemu lekarz ocenia reakcję serca na zwiększony wysiłek fizyczny, który wymaga zwiększego zapotrzebowania na tlen, jego rytm oraz przepływ krwi przez naczynia wieńcowe.
Podczas całego przebiegu badania pacjent pozostaje pod obserwacją lekarza i w przypadku niepokojących objawów próba nie jest kontynuowana.
Skontaktuj się z nami!