Wirusowe zapalenie wątroby - to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy typu A, B lub C (HAV, HBV, HCV), a także typu D, E lub G (HAD, HEV, HGV). Według Światowej Organizacji Zdrowia schorzenia związane z WZW są jednym z największych zagrożeń dla ludzkości i stanowią obecnie ósmą przyczynę zgonów na całym świecie.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A, potocznie nazywane także „chorobą brudnych rąk”, pojawia się najczęściej u dzieci i młodzieży.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest ostrą chorobą miąższu wątroby, wywołaną przez wirusa HBV przenoszącego się przez krew (pozajelitowo) oraz wydzieliny ludzkiego organizmu – w okresie okołoporodowym lub podczas kontaktu płciowego.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu ze względu na fakt, że zazwyczaj wykrywane jest przypadkowo. Z tego powodu WZW typu C często zmienia się w postać przewlekłą, prowadząc do marskości lub nowotworu wątroby.
Objawy :
• zażółcenie skóry, błon śluzowych i białkówki oczu, co spowodowane jest nagromadzeniem się bilirubiny w surowicy krwi oraz tkankach naszego organizmu;
Żółtaczka jest najczęstszym objawem zakażenia wirusem typu B;
• osłabienie organizmu, uczucie ciągłego zmęczenia;
• ból brzucha pod żebrem z prawej strony i powiększenie obwodu brzucha, co związane jest z powiększeniem wątroby;
• brak apetytu;
• spadek masy ciała;
• ciemny kolor moczu i jasny kolor stolca;
• podwyższony poziom enzymów wątrobowych we krwi.
Jednym z podstawowych elementów leczenia choroby jest jej zapobieganie.
Najskuteczniejszą formą profilaktyki chorób wirusowych wątroby jest szczepienie przeciwko WZW A (szczepionka zalecana) oraz WZW B, która jest szczepionką obowiązkową dla noworodków, młodzieży, pracowników służby zdrowia oraz osób z bliskiego otoczenia zakażonych. Dla pozostałych grup osób jest to szczepienie zalecane, jednak zapewniające dużą ochronę przed zakażeniem wirusem WZW.
Mamy wiele szczepionek przeciw wirusowi zapelenia wątroby typu B, bądź przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu A . Szczepienie przeciw WZW typu A możliwe jest u dzieci, które ukończyła 1 rok życia.
Można również zaszczepić się szczepionkami skojarzonymi przeciw WZW A i B.
Dostępna szczepionka Twinrix Adult, przeznaczona dla młodzieży od ukończenia 16 roku życia i dla dorosłych.