Kleszcze doskonale dostosowały się do środowiska. Nie mają naturalnych wrogów, dlatego stają się wszechobecne. Są odporne zarówno na zimno, jak i suszę. Można je spotkać nie tylko w lasach, ale także w parkach, ogródkach działkowych, na łąkach wśród wysokich traw, czy na terenach ogrodów zoologicznych. Pasożyty przenoszą groźne dla człowieka choroby. Badania w kierunku boreliozy w Poznaniu można przeprowadzić w PL Certus. 

Kleszcz - groźny pasożyt

Jak kleszcze wybierają swoje ofiary? Co prawda nie widzą, ale wyczuwają zapach i ruch. Wspinają się na drzewa i czekają na liściach na wysokości kontaktu z potencjalną ofiarą tj. 80-120 cm. Lądując na naszym ciele potrafią szybko zawędrować do miejsca najlepszego do wkłucia – to znaczy takiego, gdzie są słabo widoczne, a skóra jest delikatna i dobrze unaczyniona, np. pachwina. Następnie wkłuwają się w skórę i wpuszczają przez narząd kłujący substancje znieczulające oraz zapobiegające krzepnięciu krwi. Potem zaczynają wysysać krew żywiciela. W tym czasie potrafią powiększyć swój rozmiar nawet 200 razy. Szczyt ich aktywności w ciągu roku jest skorelowany z ich rozwojem. Znacznie aktywniejsze są w okresach: maj - czerwiec i wrzesień - październik. Dobowo najbardziej aktywne są w godzinach dopołudniowych oraz przed zmrokiem.

Niestety kleszcze, poza żywieniem się naszą krwią, mogą również przenosić choroby. W Polsce szacuje się, że ok. 10-15% kleszczy może być wektorem chorobotwórczych zarazków takich jak: kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, anaplazmoza, babeszjoza, bartonelloza i riketsjozy. Najgroźniejsze dla człowieka jest kleszczowe zapalenie mózgu, na które na szczęście można się zaszczepić i zapobiec potencjalnie śmiertelnej chorobie. Najpowszechniejszym natomiast zagrożeniem jest krętek Borrelia burgdorferi - wywołujący boreliozę, zwaną także chorobą z Lyme. Na badania w kierunku boreliozy w Poznaniu w dobrej cenie zapraszamy do naszej Poradni Chorób Pasożytniczych i Odkleszczowych. Szybkie wykrycie daje możliwość skutecznego leczenia boreliozy!

Choroba odkleszczowa

Boreliozę można złapać zarówno na wsiach, jak w dużych miastach, takich jak Poznań. Jakie są objawy choroby odkleszczowej? Większość objawów na początku choroby jest niecharakterystyczna i słabo nasilona. Jedynie wystąpienie rumienia wędrującego sugeruje rozwijającą się boreliozę (jest to wczesny etap choroby). 

Następnie w ciągu kilkunastu dni lub tygodni, następuje drugie stadium rozsianego zakażenia, któremu mogą towarzyszyć: bóle głowy, mięśni i stawów. W trzeciej - późnej fazie boreliozy pojawiają się:

  • zapalenie stawów,
  • zaburzenia funkcji nerwów obwodowych,
  • zaburzenia pracy serca,
  • zanikowe zapalenie skóry (acodermatitis atroficans – ACA). 

Trzecią fazę obserwuje się czasem po roku lub po kilku latach od pierwszego ataku choroby. Pacjent może też przechodzić tylko jeden etap choroby lub kolejno wszystkie jej etapy. Choroba czasem rozwija się bezobjawowo, aż do fazy drugiej lub trzeciej. Podobieństwo objawów choroby z Lyme z objawami innych chorób jest poważnym wyzwaniem diagnostycznym. Jeśli miałeś kontakt z kleszczem warto udać się do lekarza, który potwierdzi lub wykluczy boreliozę, w Poznaniu wybierz specjalistów z Prywatnej Lecznicy Certus. Badania w kierunku boreliozy pozwolą na podjęcie szybkiego leczenia tej choroby.

Jak chronić się przed kleszczami?

Nie stworzono do tej pory w 100% skutecznych środków odstraszających kleszcze, choć najwyższą skuteczność w tym momencie mają środki zawierające wysokie stężenie DEET. Poza tym kleszcze nie lubią syntetycznych materiałów, dlatego do lasu korzystniej jest ubrać bluzę z polaru niż bawełny, koniecznie z długim rękawem oraz długie spodnie i buty zakrywające kostkę - utrudnia to wędrówkę kleszcza po naszym ciele. Natomiast po powrocie do domu konieczna jest dokładna inspekcja całego ciała, gdyż kleszcze wkłute w skórę nie dają zwykle dokuczliwych objawów i mogą być trudne do zauważenia. Pamiętaj, że boreliozą możesz zarazić się wszędzie - w parku miejskim, na spacerze w lesie, podczas relaksu na działce itd.

Usuwanie kleszczy

Jak postępować, gdy już znajdziemy kleszcza na skórze? Zauważonego kleszcza należy niezwłocznie usunąć, koniecznie w całości. Najlepiej zrobi to specjalista – chirurg lub doświadczona pielęgniarka. Odradza się stosowania tzw. domowych sposobów polegających na smarowaniu kleszcza wazeliną lub masłem, gdyż duszący się wówczas kleszcz wraz z wymiocinami może wprowadzić do naszego organizmu wirusy kleszczowego zapalenia mózgu lub krętki boreliozy. Jeśli potrafimy, to usuwamy kleszcza samodzielnie. Chwytamy go wówczas pęsetą jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem, pionowo ku górze wyciągamy kleszcza. Nie należy kręcić kleszczem przy wyciąganiu, ani go ściskać, gdyż można wówczas wycisnąć materiał zakaźny do naczynia skóry lub urwać odwłok pajęczaka podczas, gdy główka pozostanie nadal w skórze. Na zakończenie dezynfekujemy miejsce wkłucia kleszcza. Jeśli nie masz doświadczenia koniecznie udaj się do specjalisty.

Poradnia Chorób Pasożytniczych

Gdzie najlepiej wykonać badania na boreliozę w Poznaniu oraz podjąć ewentualne leczenie boreliozy? Dla wszystkich osób, które mają wątpliwości czy po ekspozycji nie są nosicielami jednej z chorób odkleszczowych, zalecane jest skorzystanie z porady lekarza, w Poradni Chorób Pasożytniczych i Odkleszczowych PL Certus. Zachęcamy także do szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Istnieje również możliwość leczenia boreliozy w Poznaniu w warunkach szpitalnych, z wykorzystaniem leku Biotrakson - kontakt z Oddziałem Ogólnym pod numerem telefonu 61 8 604 330.

 

Obejrzyj infografikę i dowiedz się czy jest się czego bać?

infografika kleszcze

Zadzwoń

Napisz