Badania przewodu pokarmowego wymagają ze strony pacjenta prawidłowego przygotowania się do tej procedury medycznej. Dlatego - w trosce o dobro pacjenta - przedstawiamy zasady przygotowania się do badań endoskopowych:
-
Przygotowanie do gastroskopii
Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie do badania gastroskopii prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.-
W dniu zabiegu, aż do chwili jego wykonania NIE WOLNO przyjmować jakichkolwiek posiłków, picia płynów, palenia papierosów oraz żucia gumy. Pacjent ma być na czczo.
-
Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranna dawkę leku popijając niewielka ilością wody.
-
Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
-
Osoby mające stwierdzone lub wykonane zwężenia wpustu żołądka powinny na dzień przed badaniem być na diecie papkowatej i ostatni posiłek przyjąć około 12 – 15 godzin przed badaniem.
-
Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badan endoskopowych, EKG, echokardiografia. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.
-
Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
-
Wyznaczona godzina zabiegu może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania badania- zabiegów jest trudny do przewidzenia.
-
Pacjent, u którego pobrane zostaną wycinki do badania nie powinien 2 godziny po badaniu nic jeść ani pić.
-
Pacjenci, u których gastroskopia jest wykonywana po podaniu leków zmniejszających niepokój lub krótkim znieczuleniu muszą pamiętać, że w tym dniu nie mogą sami prowadzić pojazdów mechanicznych i aby przyjść na badanie z osobą towarzyszącą.
-
Osoby, które przyjmują leki p/wrzodowe (Losec, Gasek, Controloc lub inne) powinny zakończyć ich przyjmowanie na około 14 dni przed badaniem.
-
-
Przygotowanie do anoskopii
Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie do badania anoskopii prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.- W dniu badania nie ma potrzeby bycia na czczo. Można zjeść lekki posiłek.
- Zwykle do badania należy przygotować się przez wykonanie 2 godziny przed badaniem wlewki przeczyszczającej z Rectanalu (preparat dostępny w aptece).
- Po wlewce należy raczej być w ruchu (unikać kładzenia się do łóżka lub siedzenia), gdyż sprzyja to wydaleniu kału i resztek wlewki.
- Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranna dawkę leku popijając niewielka ilością wody.
- Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
- Wyznaczona godzina zabiegu może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania badania - zabiegów jest trudny do przewidzenia.
- W dniu badania nie ma potrzeby bycia na czczo. Można zjeść lekki posiłek.
-
Przygotowanie do kolonoskopii
Szanowni Państwo, w trosce o właściwe przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.
Dieta:
Na tydzień przed badaniem należy wykluczyć z diety następujące produkty: owoce pestkowe (winogrona, kiwi, truskawki), pomidory i sok pomidorowy oraz pestki siemienia lnianego, ziarniste pieczywo i mak.
2 DNI przed terminem badania nie spożywać:
• tłustych wędlin i mięs
• sałatek warzyw i owoców pestkowych
• ciemnego pieczywa
• napojów gazowanych, przecierów owocowych
• mleka
Zalecenia: dieta półpłynna, kisiel, kleik, ryż, makaron, chleb, gotowane mięso i ryby, napoje niegazowane klarowne, herbata, kawa
1 DZIEŃ przed terminem badania
Śniadanie: kisiel, herbata
Obiad: godz. 14-15 przecedzony, czysty bulion
Po godzinie 15 koniec spożywania pokarmów
woda niegazowana, herbata
W DNIU badania
Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę popijając wodą. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skontaktować się z lekarzem w sprawie przygotowania się do badania.
Do czasu badania nie spożywać pokarmów. Na 6 godzin przed planowanym badaniem zaprzestać przyjmowania płynów.
Zastosowanie leków przeczyszczających EZICLEN
Badanie w godzinach porannych (do 13:00)
Wieczorem w przeddzień badania ok godz. 20.00 należy wypić pierwszą dawkę leku (wypij w czasie 30-60 min bez pośpiechu cały płyn z kubka), popijając go min. 2 litrami wody niegazowanej, następnie po przerwie należy wypić drugą dawkę ponownie popijając ją min. 2 litrami wody niegazowanej. Przyjmowanie leku oraz wody należy zakończyć do godz. 01.00 w nocy. Od tego momentu nie należy już nic pić, ani jeść.
Badanie w godzinach popołudniowych (po 15:00)
Wieczorem w przeddzień badania w godz.21.00 – 23.00: Otwórz 1 butelkę leku wlej jej zawartość do dołączonego kubka. Dodaj wody do leku do poziomu kreski na kubku. Wypij w czasie 30-60 min bez pośpiechu cały płyn z kubka. Wypij jeszcze co najmniej 2 litry wody w ciągu następnych dwóch godzin
Rano w dniu badania Powtórz postępowanie z drugą butelką leku jak wieczorem dnia poprzedniego. Zakończ picie płynów (EZICLEN + 2 litry wody) 6h przed planowaną godziną badania.
Niedostateczne przygotowanie do badania skutkuje:
• Ryzykiem przeoczenia zmian w jelicie
• Wydłużeniem czasu trwania badania
• Koniecznością powtórzenia badania
• Potencjalne ryzyko zwiększenia powikłań
UWAGI:
• Osoby z chorobami wymagającymi stałego przyjmowania leków (np.: nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leków popijając wodą.
• Osoby chorujące na cukrzyce powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy oddział na który są przyjmowane.
• Przewlekle stosowane leki należy przyjąć co najmniej 1 godz. przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego
• Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny zastosować jeden z poniższych schematów:
1. Xarelto – 48 godzin przed planowanym badaniem należy przerwać przyjmowanie leków po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.
2. Clopidogrel – 5 dni przed planowanym badaniem należy przerwać przyjmowanie leków po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.
3. Acenocumarol, Sintrom lub Syncumar, Warfaryna – na 7 dni przed badaniem powinny przerwać jego przyjmowanie w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, lek zamienić na podawaną podskórnie heparynę drobnocząsteczkową (np.: Fraxiparyna, Clexane). Dalsze informacje o kontynuacji leczenia przeciwkrzepliwego zawarte będą w karcie informacyjnej leczenia szpitalnego.
4. Aspiryna, Acard, Acesan – na 7 dni przed planowanym badaniem należy przerwać przyjmowanie leków po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.
5. Ticlid, Aclotin,Ticlo -należy przerwać przyjmowanie na 14 dni przed planowanym badaniem po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.
• Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi wykonującemu badanie posiadanej dokumentacji medycznej np.: kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonywanych badań endoskopowych. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. Wskazane jest zabranie ze sobą tych leków.
• Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o ich zabranie ze sobą.
• Wyznaczona godzina zgłoszenia się do szpitala nie jest godziną badania.
• W trakcie badania jest możliwe kojarzenie badania diagnostycznego(kolonoskopia) z ewentualnym równoczesnym zabiegiem terapeutycznym (usunięciem polipów), w razie wykrycia tego typu zmian – usuwa się je. Aby zmniejszyć do minimum niebezpieczeństwo wystąpienia ewentualnych powikłań – pobyt Państwa w Naszej Lecznicy może zostać wydłużony – prosimy brać to pod uwagę planując swoje dalsze zajęcia.
WAŻNE INFORMACJE
1. Badania laboratoryjna (na czczo: morfologia, glukoza, sód, potas) należy wykonać najwcześniej 7 dni przed planowanym terminem badania.
2. W dniu badania zgłosić się do rejestracji 1h przed ustaloną godziną badania (będzie wykonane EKG).
3. KONIECZNY JEST ODBIÓR PACJENTA PRZEZ OSOBĘ TOWARZYSZĄCĄ (osoba taka nie wchodzi na oddział). Osoba towarzysząca nie może być badana w tym samym dniu. Pacjenci bez osoby towarzyszącej nie otrzymają znieczulenia.
4. Biżuterię (kolczyki, zegarki, łańcuszki) należy zostawić w domu, za przyniesioną biżuterię personel nie ponosi odpowiedzialności.
5. Należy założyć wygodną odzież (np. bluzka lub koszula na guziki/ zamek z przodu).
6. Proteza zębowa musi być zdjęta do badania.
7. Po wykonanym badaniu nie należy spożywać ciężkich potraw, pić kawy oraz alkoholu. Następnego dnia można wrócić do swojej diety.
8. W przypadku pobrania wycinka/ polipa, czas oczekiwania na wynik badania histopatologicznego wynosi do 16 dni roboczych. Wynik badania będzie możliwy do odbioru w rejestracji w PL Certus ul. Grunwaldzka 156 w godzinach pracy placówki.
W trakcie badania do jelita podawane jest powietrze, dlatego też po badaniu mogą Państwo odczuwać wzdęcia, dyskomfort, uczucie rozpierania, nadmierne oddawanie gazów – to nie jest powikłanie, a jedynie skutek obecności powietrza w jelicie.
Przygotowanie do rektoskopii
Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie do badania rektoskopii prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.
1. W dniu badania nie ma potrzeby bycia na czczo. Można zjeść lekki posiłek.
2. Do badania należy się przygotować:
a) Badanie w godzinach dopołudniowych:
W przeddzień badania:
godz.: 14 – 1 czopek Bisacodylu, dieta lekka, potrawy gotowane;
godz.: 18-19 – 1 czopek Bisacodylu, lekka kolacja;
W dniu badania:
godz. 5:30 – 1 czopek Bisacodylu, lekkie śniadanie;
b) Badanie w godzinach popołudniowych:
W przeddzień badania:
godz.: 18-19 – 1 czopek Bisacodylu, woda niegazowana, herbata;
W dniu badania:
godz. 7-8 - 1 czopek Bisacodylu, lekkie śniadanie;
godz. 13-14 – 1 czopek Bisacodylu, lekki obiad;
3. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np.: nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć wyznaczoną dawkę leku.4. Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np.: opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych.5. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania badania-zabiegu jest trudny do przewidzenia.
6. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.