graf kilogramy
Nieoperacyjne leczenie otyłości polega na założeniu do żołądka na okres sześciu lub dwunastu miesięcy specjalnego miękkiego, silikonowego balonu. Poprzez częściowe wypełnienie żołądka, balon zapewnia uczucie pełności oraz sytości po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku niż dotychczas. Uczucie sytości osiągane szybciej po małych porcjach może spowodować łatwiejszą zmianę nawyków żywieniowych i zaadoptowanie się do nowego, zdrowszego trybu życia. W konsekwencji pacjent łatwiej i szybciej obniża swoją masę ciała.



Jak wygląda zabieg

Balon wprowadzany jest przez usta do żołądka za pomocą endoskopu w trakcie krótkiego 15-20 minutowego zabiegu. Balon wypełniany jest roztworem soli fizjologicznej, co powoduje zmniejszenie łaknienia oraz daje uczucie wczesnej sytości. Do roztworu dodawany jest barwnik, który pozwala stwierdzić ewentualną nieszczelność balonu lub jego pęknięcie. W trakcie procedury umiejscawiania oraz napełniania balonu pacjent pozostaje pod wpływem środków uspokajających i znieczulających. Do domu wychodzi się po kilku godzinach.

 
Zabieg usunięcia balonu


Po upływie 6 lub 12 miesięcy balon zostanie usunięty w trakcie 20-30 min. zabiegu endoskopowego, podobnego do zabiegu zakładania. Podczas tego zabiegu pacjent pozostaje pod wpływem środków znieczulających, a lekarz za pomocą endoskopu opróżnia i usuwa balon z żołądka. Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu do następnego dnia, aby minęło działanie środka znieczulającego.

Korzyści

Największą korzyścią odchudzania z wykorzystaniem balonu dożołądkowego jest odczucie sytości już po spożyciu małej porcji posiłku, dzięki czemu możliwe jest wyrobeinie właściwych nawykówORBERA In Stomach
żywieniowych, które pozwolą na odpowiednie odżywianie po usunięciu balonu. Organizm przyzwyczaja się do obecności balonu w żołądku bardzo szybko, bo już w kilka dni. Wg badań FDA (amerykańska Administracja ds. Żywności i Leków) pacjenci z założonym balonem dożołądkowym tracą na wadze - przeciętnie - trzy razy więcej, niż przy zastosowaniu samej diety lub ćwiczeń, lub około 10% wyjściowej masy ciała.

Jak szybko następuję spadek masy ciała?

Utrata wagi następuje dość szybko, gdyż już w pierwszych 3 miesiącach kuracji. Maksymalny czas leczenia to 12 miesięcy.

Dla kogo leczenie balonem dożołądkowym?

Pacjent, ze wskaźnikiem BMI 27-40, który chciałby mieć wykonany w PL Certus zabieg leczenia otyłości w pierwszej kolejności powinien umówić na kwalifikację.
W przypadku pozytywnej kwalifikacji, pacjent kierowany jest na konsultację internistyczną połączoną z kompletem badań laboratoryjnych i obrazowych. Ostatni etap to konsultacja psychologiczna.

Jeśli wynik wszystkich badań jest pozytywny, pacjent umawiany jest na zabieg leczenia otyłości. Zabiegi wykonywane są z zastosowaniem balonu BIB (6 miesięcy) oraz balonu Orbera (12 miesięcy).

Jaki jest koszt leczenia balonem żołądkowym?

Sprawdź aktualny cennik na stronie naszego Centrum Leczenia Otyłości:
https://chudniemy.pl/oferta/balon-zoladkowy/

Kontakt

Opiekun pacjenta:

Marta Manowiec, telefon
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon 532 478 040

Przeciwwskazania do metody

Jak każda procedura medyczna, nieoperacyjne leczenie otyłości też ma pewne przeciwwskazania medyczne, które mogą uniemożliwić zastosowanie balonu dożołądkowego. Są to m.in.:
  • przebyta uprzednio operacja górnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • zaparcia, zrostowe zapalenie otrzewnej lub znaczna przepuklina rozworu przełykowego,
  • stwierdzona poważna choroba nerek, wątroby lub płuc,
  • przewlekłe, długotrwałe leczenie steroidowe,
  • niechęć do poddania się nawykom żywieniowym niezbędnym do powodzenia terapii,
  • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków/leków w okresie ostatnich 12 miesięcy,
  • ciąża lub karmienie piersią.
 

Zadzwoń

Napisz