Diagnostyczno-terapeutyczne ostrzyknięcie stawów i korzeni nerwowych jest to iniekcja, która w swoim założenia ma przynieść pacjentowi zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Ma również za zadanie wskazać miejsce, w którym powstaje ból.
Pacjent leży na stole operacyjnym na brzuchu. Pod kontrolą aparatu RTG z możliwością podglądu na żywo lokalizuje się potencjalne miejsce powstawania bólu i wprowadza się w tą okolicę igłę. Podaje się przez nią mieszaninę środka miejscowo znieczulającego oraz glikokortykosteroidu - leku o działaniu p/zapalnym oraz p/obrzękowym. Lek podaje się albo w okolicę stawu międzywyrostkowego, by zlokalizować z którego z nich pochodzą dolegliwości bólowe, albo w okolicę korzenia nerwowego, który uciśnięty jest przez zwyrodniały krążek międzykręgowy lub inne patologiczne struktury. Silne działanie przeciwzapalnego leku powoduje na długi czas poprawę odczuwalnych dolegliwości bólowych.
Ponieważ pacjent otrzymuje, pod kontrolą anestezjologa, niewielkie dawki leków p/bólowych działających ogólnie z reguły nie odczuwa znacznego bólu. W tym czasie pacjent powinien pozostawać nieruchomy oraz odpowiadać na zadawane o nowopowstałe dolegliwości bólowe pytania.
Po podaniu leku igła jest usuwana. W rzadkich przypadkach do igły podawany jest środek kontrastowy uwidaczniający struktury otaczające igłę. Miejsce wkłucia zakrywane jest sterylnym opatrunkiem.
Po operacji pacjent pozostaje w łóżku przez kilka godzin.
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
Instrukcja do bezpłatnej kwalifikacji on-line.
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
Instrukcja do bezpłatnej kwalifikacji on-line.
[cta_button]
Dyskopatia – co to znaczy?
Tym terminem określa się schorzenia krążka międzykręgowego, w tym także przepuklinę jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Może ona powstać w skutek wypadku lub powtarzającego się wysiłku, wówczas jądro miażdżyste wydostaje na zewnątrz, poza krążek międzykręgowy.
Jak może się objawiać?
- rwącymi bólami kręgosłupa (szyja, krzyż, plecy),
- zaburzeniami czucia (drętwienia, mrowienia),
- osłabieniem siły mięśni,
- niedowładem.
Jak można jej przeciwdziałać?
W większości przypadków pacjentom pomaga leczenie zachowawcze, w tym metody fizjoterapeutyczne. Jednak w przypadku około 5% pacjentów niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Wówczas warto wybrać metodę, która jest najmniej inwazyjna, zatem pozawala bardzo szybko zredukować ból i powrócić do codziennych obowiązków.


Z pomocą przychodzi DiscoGel – żelowy implant na bazie etanolu i produktów celulozo-pochodnych, wstrzykiwany przezskórnie do jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, który inicjuje proces rehydratacji jądra miażdżystego, działa przeciwzapalnie wypełniając pęknięcia w osłabionym pierścieniu włóknistym i jednocześnie blokuje receptory bólowe tam umiejscowione.
Jak wygląda zabieg?
Przezskórne wszczepienie implantu przebiega pod kontrolą RTG w znieczuleniu miejscowym. Po około 3 godzinach pacjent może opuścić szpital, co stwarza warunki sprzyjające szybkiemu i trwałemu wygojeniu wypukliny oraz zapobiega zapadaniu się przestrzeni międzykręgowej w czasie.
Wskazania do zabiegu
Bóle kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego (szczególnie bóle promieniujące do kończyn) oraz potwierdzona w rezonansie magnetycznym dyskopatia szyjna lub lędźwiowa.
[cta_button]
[cta_button]
DiscoGel to:
1. Zabieg „jednego dnia”
2. Innowacyjne leczenie w znieczuleniu miejscowym
3. Małe ryzyko powikłań
4. Brak blizn
5. Niemal natychmiastowa ulga w bólu
6. Małe ryzyko nawrotu choroby
Nie pozwól żeby ból kierował Twoim życiem! Umów się na wizytę do dra n. med. Adama Sulewskiego.Operacja przeprowadzana jest w celu usunięcia zmienionych zapalnie tkanek, elementów zwyrodniałego krążka międzykręgowego, a także elementów kostnych (tzw. osteofitów). Wszystkie one uciskając na struktury nerwowe, powoduje dolegliwości bólowe.
Wykonywana jest ona przy użyciu endoskopu, dzięki czemu minimalizuje się uszkodzenie mięśni przykręgosłupowych a także znacznie zmniejsza się bliznę skórną.
Cięcie wykonane zostanie w 3-4 miejscach nad zwyrodniałym poziomem. Cięcia mają wielkość około 1cm. Rana zostanie zamknięta przy użyciu szwów.
W przypadku trudnych warunków anatomicznych może zaistnieć decyzja przejścia z operacji endoskopowej na operację metodą "na otwarto" i wykonania przezskórnej mikrodyscektomii zamiast operacji laparoskopowej.
Endoskopia dysku jest jedną z wielu metod leczenia chorób kręgosłupa oferowanych w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Endoskopia dysku jest jedną z wielu metod leczenia chorób kręgosłupa oferowanych w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Kifoplastyka to małoinwazyjny zabieg polegający na przezskórnym podaniu cementu akrylowego bezpośrednio do trzonu kręgowego za pomocą specjalnej igły (troakaru).
Wykonywana jest u pacjentów z niektórymi złamaniami kręgów w przebiegu osteoporozy, nowotworów lub w następstwie urazów trzonów kręgosłupa.
Igłę wprowadza się przez ok 1cm cięcie do trzonu kręgowego. Cięcie skóry wykonane zostanie w dwóch miejscach nad zajętym trzonem. Po uzyskaniu prawidłowego położenia troakaru, do trzonu kręgowego wprowadza się rozprężalny balon, który częściowo odtwarza jego wysokość a także tworzy miejsce dla podawanego cementu.
Dodatkowo lekarz może zadecydować o wprowadzeniu stentów, czyli metalowych siateczek dodatkowo wzmacniających trzon kręgowy. Przygotowany cement akrylowy wprowadza się poprzez troakary pod niewielkim ciśnieniem do zajętego trzonu kręgowego.
Dla zachowania bezpieczeństwa zabieg nie jest wykonywany w ogólnym znieczuleniu. Wykonuje się go w tak zwanej analgosedacji: podczas zabiegu chory jest przytomny, odpowiada świadomie na pytania operatora. Leki powodują jednak, że odczuwalny ból jest znacznie zmniejszony. Skóra przed cięciem oraz droga wprowadzenia troakaru jest dodatkowo znieczulenia miejscowo poprzez podanie roztworu Lignokainy.
Lekarz w trakcie zabiegu może spytać o charakter odczuwanego bólu czy o inne objawy. Uzyskane informacje podnoszą bezpieczeństwo i mogą informować o ewentualnym niewłaściwym położeniu troakaru. W trakcie operacji, dla zapewnienia bezpieczeństwa wprowadzania troakaru, używany będzie wielopłaszczyznowy RTG (tzw. „ramię C”), z możliwością podglądu w czasie rzeczywistym.
Dodatkowo celem podniesienia bezpieczeństwa do wprowadzonego troakaru najczęściej podaje się kontrast radiologiczny, który jest widoczny na RTG w czasie rzeczywistym. Rany po zabiegu zostają zamknięte przy użyciu szwów.
Po operacji pacjent pozostaje w Szpitalu 1 dobę. W razie konieczności pobyt może ulec wydłużeniu.
Kifoplastyka jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Kifoplastyka jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Procedura ta wykonywana jest w celu zapobiegnięcia dalszej progresji deformacji i degeneracji związanej z przemieszczaniem się kręgów względem siebie. Powoduje zniesienie niestabilności kręgosłupa powodującej dolegliwości bólowe.
Repozycja kręgozmyku polega na przeznasadowym wprowadzeniu śrub, następnie częściowej repozycji przemieszczonych kręgów dzięki zastosowaniu specjalnego instrumentarium. Po uzyskaniu korekcji stabilizuje się (skręca dwa kręgi) przy użyciu prętów przymocowanych do nich wcześniej wkręconych śrub.
W trakcie operacji, dla zapewnienia bezpieczeństwa wprowadzania śrub, używany jest wielopłaszczyznowy RTG (tzw. „ramię C”). Cięcie wykonane zostanie pośrodku grzbietu, tylko na takiej długości, aby sprawnie wprowadzić instrumentarium oraz dokonać odbarczenia struktur nerwowych. peracja polega na wprowadzeniu śrub poprzez nasady kręgu do trzonów, które wymagają stabilizacji. Wprowadzanie śrub odbywa się pod kontrolą wzroku, dotyku, aparatu RTG, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia struktur nerwowych i naczyniowych. Śruby łączone są prętami dla zapewnienia prawidłowej stabilizacji.
Dla uzyskania zrostu kostnego, stanowiącego naturalną stabilizację, niezbędne może być pobranie fragmentu własnej tkanki kostnej (najczęściej z talerza kości biodrowej) lub zastosowanie substancji wspomagającej rozrost kostny. W celu usunięcia powstałego w trakcie operacji krwiaka, zostanie założona rurka odprowadzająca, przy użyciu podciśnienia, krew do specjalnego pojemnika Zostanie ona usunięta do 48-72 godzin od operacji. Rana zostanie zamknięta przy użyciu szwów.
Po operacji pacjent pozostaje w Szpitalu 5 dni. W razie konieczności pobyt może ulec wydłużeniu.
Korekcja i stabilizacja kręgozmyku jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Korekcja i stabilizacja kręgozmyku jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Zabieg ten wykonywany jest w celu korekcji oraz usztywnienia objętego procesem chorobowym odcinka kręgosłupa.
Operacja polega na wprowadzeniu śrub poprzez nasady kręgu do trzonów, które wymagają stabilizacji. Śruby łączone są prętami dla zapewnienia prawidłowej stabilizacji. Następnie dokonuję się korekcji skrzywienia poprzez odpowiedni obrót prętami. Dla uzyskania zrostu kostnego, stanowiącego naturalną stabilizację, niezbędne może być pobranie fragmentu własnej tkanki kostnej (najczęściej z talerza kości biodrowej) lub zastosowanie substancji wspomagającej rozrost kostny.
W trakcie operacji, dla zapewnienia bezpieczeństwa wprowadzania śrub, używany będzie wielopłaszczyznowy aparat RTG (tzw. „ramię C”), z możliwością podglądu w czasie rzeczywistym.
W celu usunięcia powstałego w trakcie operacji krwiaka, zostanie założona rurka odprowadzająca - przy użyciu podciśnienia - krew do specjalnego pojemnika. Zostanie ona usunięta do 48-72 godzin od operacji. Rana zostanie zamknięta przy użyciu szwów.
Po operacji pacjent pozostaje w Szpitalu 7 dni. W razie konieczności pobyt może ulec wydłużeniu.
Korekcja skoliozy jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Korekcja skoliozy jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Krioablacja kręgosłupa jest metodą leczenia bólu przewlekłego w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa.
W pierwszej kolejności ma miejsce ostrzyknięcie lekiem znieczulającym. Następnie nakłuwa się skórę i wprowadza specjalną igłę, której koniec znajduje się w okolicy precyzyjnie określonej struktury anatomicznej, w miejscu bólu. Zabieg jest przeprowadzony pod kontrolą RTG. Przez igłę przepuszczany jest gaz medyczny, który powoduje, że końcówka igły schłodza się do bardzo niskiej temperatury przez kilkanaście sekund. Powoduje to częściowe uszkodzenie włókien nerwowych wywołujących uczucie bólu w zmienionych chorobowo strukturach.
Uszkodzone włókna nerwowe regenerują się same, po czasie ok. 6-12 mc. Zabieg można powtarzać wielokrotnie i nie wymaga założenia szwów, a jedynie opatrunku.
Podczas zabiegu lekarz może także podać lek przeciwzapalny w określoną okolicę anatomiczną – ostrzyknięcie epiduralne. Lek jest wprowadzany przy pomocy igły, pod kontrolą RTG.
Pacjent po zabiegu wychodzi do domu tego samego dnia. Po zabiegu nie ma konieczności unieruchomienia i specjalnej rehabilitacji.
Zabiegi w Prywatnej Lecznicy Certus wykonuje dr n. med. Adam Sulewski.
Krioblacja kręgosłupa jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Zabiegi w Prywatnej Lecznicy Certus wykonuje dr n. med. Adam Sulewski.
Krioblacja kręgosłupa jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Zabieg mikrodyscektomii wykonywany jest w celu usunięcia fragmentu przemieszczonego zwyrodniałego krążka międzykręgowego, który powoduje ucisk na struktury nerwowe (korzenie nerwowe).
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym w ułożeniu na brzuchu. W trakcie operacji, dla zapewnienia bezpieczeństwa i lokalizacji poziomu używany będzie wielopłaszczyznowy aparatu RTG (tzw. „ramię C”), z możliwością podglądu w czasie rzeczywistym. Cięcie wykonane zostanie pośrodku grzbietu, tylko na takiej długości, aby sprawnie wykonać dojście do kręgosłupa i dokonać odbarczenia struktur nerwowych.
W celu odbarczenia struktur nerwowych mięśnie zostaną oddzielone od tkanki kostnej. Konieczne może być usunięcie części tkanki budującej kręgosłup w celu uzyskania odbarczenia nerwów lub rdzenia kręgowego.
W celu usunięcia powstałego w trakcie operacji krwiaka może zostać założona rurka odprowadzająca - przy użyciu podciśnienia - krew do specjalnego pojemnika. Zostanie ona usunięta następnego dnia po operacji.
Po operacji pacjent pozostaje w Szpitalu 1 dobę. W razie konieczności pobyt może ulec wydłużeniu.
Mikrodyscektomia jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Mikrodyscektomia jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]

Sprawdź ofertę usług leczenia bólu kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
RFA, czyli ablacja nerwów prądem o częstotliwości radiowej jest to procedura, która ma przynieść pacjentowi zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa.
W miejsce, w którym powstaje ból wprowadza się specjalną elektrodę. Wytworzona przy jej użyciu temperatura ma za zadanie zmienić przewodnictwo w nerwie, co zmniejsza odczuwany ból.

Ponieważ pacjent otrzymuje, pod kontrolą anestezjologa, niewielkie dawki leków przeciwbólowych działających ogólnie z reguły nie odczuwa bólu. W trackie procedury pozostaje cały czas w kontakcie z operatorem.
Pacjent leży na stole operacyjnym na brzuchu. Pod kontrolą aparatu RTG z możliwością podglądu na żywo lokalizuje się potencjalne miejsce powstawania bólu. W tym czasie pacjent powinien pozostawać nieruchomy oraz odpowiadać na zadawane pytania o nowopowstałe dolegliwości bólowe. Do igły podawany jest środek kontrastowy uwidaczniający struktury otaczające igłę.
Po upewnieniu się o prawidłowym umieszczeniu elektrody, na jej końcu wytwarzane są fale radiowe, o odpowiednio dobranych parametrach. W efekcie na końcu elektrody wytwarzana jest odpowiednia temperatura, która powoduje „wyłączenie” odczuwania bólu przez dany nerw. W to samo miejsce podaje się steryd oraz środek miejscowo znieczulający. Miejsce wkłucia zakrywane jest sterylnym opatrunkiem.
Po operacji pacjent pozostaje w łóżku przez kilka godzin.
RFA - ablacja nerwów prądem o częstotliwości radiowej jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
Instrukcja do bezpłatnej kwalifikacji on-line.
[cta_button]
RFA - ablacja nerwów prądem o częstotliwości radiowej jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
Instrukcja do bezpłatnej kwalifikacji on-line.
[cta_button]
Zabieg wykonywany jest w celu usztywnienia objętego procesem chorobowym odcinka kręgosłupa oraz zniesienia ucisku na struktury nerwowe powodującego dolegliwości bólowe.
Operacja polega na wprowadzeniu śrub poprzez nasady kręgu do trzonów, które wymagają stabilizacji. Wprowadzanie śrub odbywa się pod kontrolą wzroku, dotyku, aparatu RTG, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia struktur nerwowych i naczyniowych. Śruby łączone są prętami dla zapewnienia prawidłowej stabilizacji. Pomiędzy trzony zajętej części kręgosłupa zostanie wprowadzony implant podpierający kręgosłup od przodu. Dla uzyskania zrostu kostnego, stanowiącego naturalną stabilizację, niezbędne może być pobranie fragmentu własnej tkanki kostnej (najczęściej z talerza kości biodrowej) lub zastosowanie substancji wspomagającej rozrost kostny.
Przeprowadzane w Certusie zabiegi stabilizacji z użyciem instrumentarium małoinwazyjnego może się odbyć bez konieczności przetaczania krwi, co jest praktycznie niemożliwe w przypadku stabilizacji metodą tradycyjną.
W celu usunięcia powstałego w trakcie operacji krwiaka, zostanie założona rurka odprowadzająca, przy użyciu podciśnienia, krew do specjalnego pojemnika Zostanie ona usunięta do 48-72 godzin od operacji. Rana zostanie zamknięta przy użyciu szwów.
Po operacji pacjent pozostaje w Szpitalu 5 dni. W razie konieczności pobyt może ulec wydłużeniu.
Stabilizacja przeznasadowa kręgosłupa jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Stabilizacja przeznasadowa kręgosłupa jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Operacja ta polega na implantacji sztucznego krążka do przestrzeni międzykręgowej.
Wykonywany jest w celu implantacji przestrzeni międzykręgowej z usunięciem zwyrodniałego krążka międzykręgowego kręgosłupa oraz zniesienia ucisku na struktury nerwowe powodującego dolegliwości bólowe z jednoczesnym zachowaniem ruchu w jednostce ruchowej kręgosłupa.
W trakcie operacji, dla zapewnienia bezpieczeństwa, używany będzie wielopłaszczyznowy RTG (tzw. „ramię C”), z możliwością podglądu w czasie rzeczywistym.
Cięcie wykonane zostanie w dolnym segmencie brzucha, tylko na takiej długości, aby sprawnie wprowadzić instrumentarium oraz dokonać odbarczenia struktur nerwowych. Konieczne może być usunięcie części tkanki budującej kręgosłup w celu uzyskania odbarczenia nerwów lub rdzenia kręgowego. Rana zostanie zamknięta warstwowo przy użyciu szwów.
Po operacji pacjent pozostaje w Szpitalu 4 doby. W razie konieczności pobyt może ulec wydłużeniu.
Sztuczny krążek - proteza krążka międzykręgowego jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Sztuczny krążek - proteza krążka międzykręgowego jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Do niedawna nie istniały skuteczne metody leczenia osteoporotycznych złamań kręgów. Chorych leczono wyłącznie zachowawczo, stosując długotrwałe unieruchomienie, oszczędzający tryb życia. Leczenie to nie zawsze było skuteczne i prowadziło często do przetrwałych bólów krzyża, jako następstwo braku zrostu złamań kompresyjnych kręgów, które destabilizowały kręgosłup.
Od lat 90-tych zaczęto stosować nową technikę leczenia – przezskórna wertebroplastyka (PWP). Jest to małoinwazyjny zabieg, który polega na wstrzyknięciu do zmienionego chorobowo trzonu kręgu cementu kostnego (PMMA - metylometakrylat). W efekcie powoduje to wypełnienie ubytków struktury kostnej, wzmocnienie trzonu kręgu i zmniejszenie bólu.
Odkąd w latach 90 zaczęto stosować wertebroplastkę w leczeniu złamań kompresyjnych kręgów, stała się ona światowym standardem.

Wskazania do zastosowania wertebroplastyki kręgów są więc następujące:
- Złamania osteoporotyczne kręgów starsze niż dwa tygodnie, ze średnio lub mocno nasilonymi dolegliwościami bólowymi, nie poddające się leczeniu zachowawczemu.
- Bolesne przerzuty nowotworowe kręgów bez lub z zastosowaniem adjuwantowej radioterapii.
- Bolesne naczyniaki kręgów.
- Osteonekroza kręgów.
- Wzmocnienie trzonu kręgu przed stabilizacją przeznasadową.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wprowadzeniu poprzez skórę w złamany trzon kręgu specjalnej igły, którą podaje się syntetyczny cement kostny. Cement utwardza miejsce złamania i stabilizując je eliminuje źródło bólu. Zabieg trwa stosunkowo krótko - ok. 40min.
Wprowadzenie igły jest kontrolowane za pomocą RTG. Cement stabilizujący złamanie oraz zestaw do jego wprowadzenia zamawiane są przez nasz ośrodek od producentów z USA oraz Niemiec.
Złamania kręgów w osteoporozie - poważny problem zdrowotny!
Osteoporoza (łac. osteoporosis, dawna nazwa zrzeszotnienie kości) to stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania.
W Polsce zagrożenie złamaniami osteoporotycznymi występuje u ponad 25 proc. populacji osób po 50. roku życia. Coraz większa wykrywalność tego schorzenia wiąże się przede wszystkim z wydłużeniem życia zarówno kobiet jak i mężczyzn, a za tym ze wzrostem populacji osób starszych.
Na podstawie badań epidemiologicznych można stwierdzić, że liczba następstw, jakimi są złamania kości, nieustannie rośnie. Skutkuje coraz większymi nakładami finansowymi na opiekę nad chorymi, którzy cierpią i są pozbawieni samodzielności. Rosną również koszty leczenia.
Złamania kręgosłupa są w osteoporozie najczęstsze. Na 1000 osób złamań kompresyjnych doznaje rocznie 1,45 kobiet i 0,73 mężczyzn. Po 50 r.ż. złamania te występują u co czwartej kobiety, a po 85 r.ż. już u co drugiej.
Około 70% złamań jest bezobjawowa.
Nierzadko wykazanie na radiogramie wielu złamań kompresyjnych jest dla chorego ogromnym zaskoczeniem. Najprawdopodobniej, złamania bezobjawowe pojawiają się powoli, natomiast nagłe zapadnięcie kręgu powoduje ostry ból. Złamania mogą powstać podczas rutynowych czynności dnia codziennego, przy wstawaniu z łóżka, kichnięciu, potknięciu się o przeszkodzę. Tylko 25% złamań następuje wskutek upadku.
Najczęściej łamią się kręgi poddane największym siłom, a więc zlokalizowane pomiędzy mało ruchliwym kręgosłupem piersiowym a lędźwiowym (kręgi Th8, Th12, L1). Ból przy złamaniach objawowych jest ostry, zlokalizowany zwykle na poziomie uszkodzenia, może promieniować do boku, nasila się przy pochylaniu ciała ku przodowi. W badaniu fizykalnym dominuje miejscowa bolesność uciskowa, wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych. Podstawą rozpoznania złamania kręgosłupa jest badanie radiologiczne.
Złamania osteoporotyczne kręgosłupa są złamaniami kompresyjnymi. Pośród nich odróżniamy złamania: klinowe, dwuwklęsłe i zmiażdżeniowe. Rozróżnienie stwierdzonej na radiogramie „deformacji” oparte jest na definicji złamania.
Nie wolno zapomnieć, że złamanie kręgosłupa może być objawem wielu innych schorzeń jak: choroba nowotworowa uogólniona (myeloma) lub miejscowa (przerzut), naczyniak, nadczynność przytarczyc i innych.
Konsekwencją złamań kręgosłupa są przewlekłe bóle pleców, obniżenie wzrostu, pogłębiona kyfoza piersiowa (tzw. „wdowi garb”). Towarzyszące złamaniom deformacje sylwetki prowadzą do zmniejszenia pojemności oddechowej płuc, pogorszenia wydolności układu krążeniowo-oddechowego i upośledzenia pasażu jelitowego. U osób ze złamaniami kompresyjnymi kręgosłupa stwierdzono zwiększenie śmiertelności w okresie 5 lat o 15-20%. Śmiertelność ta jest wynikiem raczej ogólnego stanu zdrowia, a nie powikłaniem. Złamanie kręgosłupa jest złowieszczym prognostykiem następnych złamań, których częstość wzrasta 2,8 razy (od 1.5 do 11).
W przeciwieństwie do złamań urazowych, złamania kompresyjne trzonów są stabilne i nie grożą uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Zasadą leczenia jest postępowanie przeciwbólowe, niekiedy krótki okres leżenia i czasem lekki gorset. Niestety, złamania kręgosłupa powodują nieodwracalne zmiany sylwetki i uciążliwe dolegliwości bólowe, często nie poddające się leczeniu zachowawczemu Niestety: gorsety często tylko pogarszają kondycję mięśni przykręgosłupowych, stabilizujących kręgosłup przez co odpowiadających za jego kondycję, a leki niszczą śluzówkę żołądka.
Wertebroplastyka jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]
Wertebroplastyka jest jednym z zabiegów leczenia chorób kręgosłupa w Prywatnej Lecznicy Certus!
Kwalifikację oraz zabiegi operacyjne przeprowadza dr n. med. Adama Sulewski.
[cta_button]