
[cta_button]
Co to jest malaria, potocznie nazywana również zimnicą? Malaria to choroba z tropików, którą każdego roku zaraża się do 500 milionów osób - zarówno mieszkańców gorących stref klimatycznych, jak i turystów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest malaria – poznać objawy, leczenie oraz profilaktykę tej choroby, a także jeśli planujesz zagraniczną podróż, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.
Jak można zarazić się malarią
Malaria, nazywana także zimnicą, to choroba tropikalna wywoływana przez pasożyty. Czy malaria jest zaraźliwa? Tak, w przypadku kontaktu z pasożytem. Ludzie zarażają się nią od komarów, które są nosicielami pasożyta Plasmodium. Do zarażenia dochodzi podczas ukąszenia - wraz ze śliną komara pasożyt przedostaje się do organizmu człowieka. Malaria jest groźna. W jej przebiegu może dojść do:
- niewydolności nerek, układu oddechowego, układu krążenia,
- pęknięcia śledziony,
- wstrząsu,
- tzw. malarii mózgowej - będącej bezpośrednim zagrożeniem życia.
Dlatego niezwykle ważna w przypadku malarii jest profilaktyka.
Malaria - objawy i przebieg
Okres wylęgania malarii wynosi od 7 do kilkudziesięciu dni i zależny jest od rodzaju pasożyta. Pierwsze symptomy choroby są niespecyficzne, co utrudnia podjęcie właściwego leczenia malarii. Pierwsze objawy malarii to:
- gorączka oraz uczucie zimna,
- dreszcze,
- fale gorąca oraz zimnych potów.
Następnie pojawiają się objawy choroby, takie jak: bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, niedokrwistość, przyspieszone bicie serca. Mogą im także towarzyszyć bóle mięśni i kręgosłupa oraz zaburzenia świadomości. Malaria to choroba, która stopniowo wyniszcza ciało człowieka i może doprowadzić do śmierci, dlatego wyjeżdżając w tropiki warto pamiętać o profilaktyce tej choroby.
Groźna choroba z tropiku
Gdzie występuje malaria? Występowanie malarii, tzw. zimnicy, wiąże się z ciepłym, tropikalnym klimatem. Zagrożenie zarażenia malarią obejmuje między innymi:
- Afrykę - Tanzania, Kenia;
- Azję - Tajlandia, Indie, Kambodża;
- Amerykę Środkową - Dominikana.
Dokładną mapę z zaznaczonymi rejonami występowania malarii bez trudu znajdziesz w internecie. Jeśli wyjeżdżasz w podróż w tropiki pomocna może okazać się tabela szczepień zalecanych przed wyjazdem do różnych krajów - znajdziesz ją na naszej stronie internetowej. Podczas zagranicznej wycieczki malaria może nie być jedynym zagrożeniem dla Twojego zdrowia, a lepiej zapobiegać niż leczyć.
Diagnostyka malarii opiera się na szczegółowym wywiadzie lekarskim, a także na analizie rozmaziu krwii.
Malaria - profilaktyka
Zapobieganie malarii jest znacznie łatwiejsze niż jej leczenie. Profilaktyka odgrywa ogromną rolę jeśli nie chcesz zarazić się tą chorobą tropikalną. Zapobieganie zarażeniu obejmuje między innymi:
- ochronę przed komarami - moskitiery, stosowanie środków odstraszających owady, unikanie miejsc chętnie odwiedzanych przez owady,
- przyjmowanie zaleconych przez lekarza preparatów przeciwmalarycznych,
- klimatyzację pomieszczeń.
Czy malaria jest uleczalna? Tak, przy zastosowaniu odpowiednich leków można całkowicie wyleczyć tę chorobę.
Jeśli wybierasz się w podróż w tropiki lub potrzebujesz dodatkowych informacji na temat malarii i innych groźnych chorób Poradnia medycyny podróży Prywatnej Lecznicy Certus służy pomocą. Z chęcią rozwiejemy Twoje wątpliwości i podpowiemy na co warto się zaszczepić.
[cta_button]
Podróż marzeń do Afryki lub Ameryki Południowej? Aby przywieźć z niej wyłącznie miłe wspomnienia pamiętaj o szczepieniu! Szczepionka na żółtą gorączkę (nazywaną także żółtą febrą) pomoże Ci się ustrzec przed nieprzyjemnymi konsekwencjami tej choroby. Nie ryzykuj swojego zdrowia i przed wyjazdem zaszczep się na żółtą gorączkę w Prywatnej Lecznicy Certus. Takie szczepienia podróżne nie tylko sprawią, że zachowasz zdrowie, ale sprawią także, że będziesz mógł swobodnie podróżować. Ryzyko zachorowania występuje jeśli planujesz wycieczkę do:
- Afryki,
- Ameryki Środkowej,
- Ameryki Południowej.
Szczepionka na żółtą gorączkę - profilaktycznie
Zaleca się, aby 10 dni przed planowaną podróżą przyjąć dawkę szczepienia. Szczepionka na żółtą gorączkę (żółtą febrę) stanowi skuteczny sposób zapobiegania tej przykrej chorobie (aż 95% skuteczności). Decydując się na wykonanie szczepienia chronisz siebie, a także Twoich bliskich. Warto profilaktycznie przyjąć szczepionkę na żółtą gorączkę nie tylko ze względu na własne zdrowie, potwierdzenie szczepienia (zawarte w tzw. żółtej książeczce) jest podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić chcąc wjechać do wielu krajów.
Zaplanuj swoje szczepienie w Poradni Medycyny Podróży w PL Certus - pamiętaj o tym, że szczepionka na żółtą gorączkę (żółtą febrę) musi zostać przyjęta minimum na 10 dni przed wyjazdem.
Przebieg choroby
Jak przebiega choroba i dlaczego przyjęcie szczepionki na żółtą gorączkę jest tak ważne? W przebiegu żółtej gorączki (żółtej febry) występują następujące objawy:
- bóle głowy,
- bóle mięśniowe,
- nudności i wymioty, utrata apetytu,
- dreszcze
- uczucie zmęczenia.
Zwykle objawy utrzymują się około 3-4 dni. W niektórych przypadkach żółta gorączka może przebiegać bezobjawowo. Niestety, choroba ta może również doprowadzić do śmierci. To właśnie dlatego tak istotne jest przyjęcie szczepionki przed podróżą.
Zalety wizyty w Poradni Medycyny Podróży
Szczepionka na żółtą gorączkę (żółtą febrę) pomoże Ci chronić zdrowie Twoje i Twoich bliskich, dzięki niej będziesz mógł spokojnie podróżować, nawet do państw, w których ryzyko zachorowania jest stosunkowo wysokie. Szczepionka na żółtą gorączkę wykazuje bardzo wysoką skuteczność, uodparniając na około 10-30 lat.
Zaszczep się w naszej poradni - oferujemy:
- empatyczne podejście do pacjentów,
- wykwalifikowany personel,
- atrakcyjny cennik,
- fachową wiedzę i umiejętności.
W Poradni Medycyny Podróży PL Certus pracują specjaliści od zagrożeń zdrowotnych związanych z podróżami, szczególnie do regionów tropikalnych. Potrzebujesz dodatkowych informacji przed podróżą (o zagrożeniach, jak dbać o zdrowie za granicą, jaką wybrać profilaktykę)? Chcesz przyjąć szczepionkę na żółtą gorączkę lub inną chorobę tropikalną? Chcesz sprawdzić swój stan zdrowia po powrocie z wakacji? Zgłoś się do nas! Koniecznie zapoznaj się także z tabelą szczepień zalecanych przed wyjazdem do różnych krajów świata - link do niej znajdziesz w naszej bazie wiedzy.
[cta_button]