Badania kliniczne

badania kliniczne

Każdego dnia, naukowcy na całym świecie poszukują skutecznych metod leczenia pozwalających zapanować nad nieuleczanymi chorobami. Tworzą i udoskonalają leki, które mają zmienić życie milionów osób ratując ich zdrowie lub nawet życie. Zanim jednak badany lek trafi do pacjentów, musi przejść bardzo wymagającą drogę.

Jednym z jej etapów są badania kliniczne, stanowiące podstawę rozwoju medycyny we współczesnym świecie. To niezwykle istotna część całego procesu powstawania leku. Podczas trwania badania specjaliści dowiadują się, jaki jest wpływ badanego produktu na organizm osoby, która go przyjmuje. Poznają także w praktyce stopień skuteczności tworzonego specyfiku. Dzięki badaniom klinicznym mogą również określić zakres ewentualnych skutków ubocznych czy stopień wchodzenia w interakcje z innymi lekami.

Badania kliniczne to niezbędna i obowiązkowa część całej drogi, jaką musi przejść nowy lek przed dopuszczeniem do użycia. Tylko odpowiednio przebadana terapia daje gwarancję odpowiedniego działania, a przede wszystkim bezpieczeństwa.


PYTANIA i ODPOWIEDZI

Kto może brać udział w badaniach?

Badania kliniczne to skomplikowany, medyczny proces, w którym mogą uczestniczyć jedynie osoby, które spełnią określone warunki. Najważniejszym z nich jest spełnianie kryteriów i założeń medycznych ściśle określonych w planie badania. Jeśli zgłosisz się do badań, lekarz zdecyduje, czy udział w nich będzie dla Ciebie bezpieczny. Określi także ewentualne ryzyko uczestnictwa w badaniach.

Czym jest świadoma zgoda?

Świadoma zgoda jest niezbędna, by wziąć udział w jakimkolwiek badaniu klinicznym. Zanim zdecydujesz się na udział w badaniu musisz poznać jego wszystkie szczegóły, które mogą Cię dotyczyć. Lekarz prowadzący badanie przedstawi Ci niezbędne informacje i dopiero na ich podstawie podejmiesz ostateczną decyzję. Jeśli wyrazisz chęć uczestniczenia, w obecności lekarza podpiszesz dwa egzemplarze świadomej zgody – jeden dla Ciebie, drugi do dokumentacji badań.

Jak przebiega udział w badaniu klinicznym?

Udział w badaniu dzieli się na trzy etapy. W pierwszym otrzymasz wszystkie niezbędne i interesujące Cię informacje związane z badaniem. To najlepszy moment, by zadać lekarzowi pytania, dzięki którym zostaną rozwiane Twoje wszystkie wątpliwości.

W drugim etapie podejmujesz decyzję i podpisujesz zgodę na udział w badaniu. Pamiętaj, że z dołączeniem do grona osób uczestniczącym w badaniu wiążą się określone obowiązki. Musisz przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza oraz postępować zgodnie z informacjami, które znajdują się w formularzu informacji o badaniu. Twoim obowiązkiem jest również informowanie o stanie zdrowia.

Trzeci, najważniejszy etap, to samo badanie. Stan Twojego zdrowia będzie cały czas kontrolowany przez lekarza prowadzącego. Specjaliści będą przeprowadzali analizy i badania laboratoryjne, dokonywali pomiarów parametrów życiowych oraz wdrażali specjalistyczne procedury wymagane protokołem (np. badania tomografii komputerowej, MRI, RTG, biopsje, badania neurologiczne, okulistyczne) . Ty również będziesz mieć dostęp do swoich wyników badań wykonywanych na potrzeby projektu. W czasie trwania niektórych badań, uczestniczący w nich pacjenci mają obowiązek prowadzenia dzienniczka badań, w którym notują ewentualne objawy chorobowe.

Co daje udział w badaniu?

Biorąc udział w badaniu masz przede wszystkim stały kontakt z doświadczonymi lekarzami, a stan Twojego zdrowia jest stale poddawany badaniom i ocenie. Często wykorzystywane są do tego urządzenia i sposoby diagnostyczne niedostępne w standardowej opiece medycznej.

Oprócz tego w sposób niezwykle istotny pomagasz lekarzom w zdobyciu wiedzy, która kiedyś może uratować zdrowie lub życie innych ludzi.

Czy za udział w badaniu muszę zapłacić?

Udział w badaniach klinicznych na każdym z etapów jest całkowicie bezpłatny. Pacjenci uczestniczący otrzymują poniesione koszty (np. w związku z dojazdem do placówki medycznej na wizyty).

Czy z udziałem w badaniu wiążą się jakieś zagrożenia?

Stosowanie każdego leku niesie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Przed przystąpieniem do badań otrzymasz wszystkie dostępne informacje o możliwych zagrożeniach. Gdy tylko pojawią się jakieś nowe istotne wyniki, informacje, fakty mające związek z badaniami, również Cię o nich poinformujemy. Pamiętaj, że w czasie trwania całego procesu badań stan Twojego zdrowia jest monitorowany i oceniany przez fachowców.

Czy mogę wycofać się z badania klinicznego?

W każdej chwili, na każdym etapie badań możesz się z nich wycofać bez żadnych konsekwencji. Pamiętaj również, że lekarz może podjąć decyzję o wyłączeniu Cię z badań. Dzieje się tak w sytuacji, gdy ryzyko wpływu badań na Twoje zdrowie jest zbyt duże.


Jak zgłosić się do badań klinicznych?
  1. Zgłoszenie
    Wypełnij dostępny poniżej formularz kontaktowy. Nasz pracownik zadzwoni do Ciebie na numer telefonu, który podasz w zgłoszeniu i przeprowadzi pierwszy, skrócony wywiad.
    Przejdź do formularza
  2. Spotkanie z lekarzem
    Drugi krok kwalifikacji do badań klinicznych to spotkanie z lekarzem. Podczas jego trwania zostanie przeprowadzony wywiad, analiza wyników oraz oceniony stan Twojego zdrowia.
  3. Decyzja
    Ostatni krok związany z kwalifikacją do badań to decyzja. Na podstawie analizy wyników i wywiadów podejmiemy rozstrzygniemy, czy możesz wziąć udział w badaniach klinicznych.

Zadzwoń

Napisz